Coastal Marin Artists Gallery

CMA-LAP Exhibitions 2008-1989
Past exhibition of the Living Artist Project and Coastal Marin Artists Gallery

January 1 - December 31, 2008

2008

 Books: 164 published Bolinas and Stinson Beach authors

Adele Seltzer (Painting & sculpture)

Ben Nixon (Photography)

Bolinas Drawing Group (Drawings)

Judith Selby & Richard Lang (Plastic in the oceans)

John Kent (photos on canvas)

Arianne Dar ( installation)

Lois Lancaster (Artist books and prints)

Pegan Brooke (Painting and video)

Rick Hall (Drawings)

Spinners & Dyers of West Marin (Textiles)

2007

Ron Garrigues (Charcoal and pastel drawings)

Nick Bogle (Light sculptures)

Ilene Danse (Ceramic portraits)

Tom Kiechle (Assemblage)

Rob Setrakian (Abstract painting)

Handmade Books from the Collection of Marie Dern

Schehera Van Dyke (Painted ceramics)

Chuck Hudina (Mixed Media)

Pam Fabry  (Pastels)

Historical Coastal Artists from the Permanent Collection

Micheal O’Shea (Printmaking)

Leslie Creed (Quilts)

2006

Rick Lyttle (Printmaking)

To Wear (group-art to wear)

Tripp Carpenter (Woodwork)

John Anderson (Painting)

Christopher Fields (Drawings)

Lucie Noel Thune (Installation)

Peter DeSwart (Mixed media sculpture)

James Wintersteen (Watercolors)

Kathleen Goodwin (Photos and paintings)

Tom Killion (Woodblock printmaking)

Inspired Ink: West Marin Printmakers (Group)

Dana Hooper (Paintings)

2005

Kathy Bustamonte (Ceramic sculpture)

Allison Evans (Monoprints)

Jerold Turner (Paintings)

Marnie Spencer  (Paintings)

Carolyn Means (Ceramics)

Manuel Talkovsky (Stone sculpture)

Babette Sange (Collage paintings)

Michelle Logan (Metal Sculpture)

Tara Knutson (Wire sculpture)

2004

Tom Soltez (Painting)

David Kimbell (Handcrafted Furniture)

Patsy Krebs (Painting)

Curtis Fields (Painting and printmaking)

Marlie DeSwart (Ceramic sculpture)

Sarah Hammond (Textiles)

Joe Blumenthal (Monoprints)

Toni Littlejohn (Mixed Media)

Suzanne Haddon (Drawings and collages)

Donna Ruch

2003

Wendy Schwartz (Painting)

Rob Rich (Ceramic sculpture)

Dieter Tremp (Paintings)

Ted James (Printmaking)

Debbie Beckman (Paintings)

Nancy Genn (Printmaking)

Joyce Livingston (Mixed media)

IgorSazevich (Painting)

Bruce Lauritzen (Painting)

Virginia Linder (Mixed media)

2002

Krystal Allen (Painting)

Dale Rousch (Pottery)

Bruce Mitchell (Wood sculpture)

Zea Morvitz (Mixed media)

Baulines Crafts Guild: The Beginning 1972-1976

Tame Agnoli (Painting)

Stephen Newstedt (Painting)

Phil Frank (Cartoons)

School Art Teachers:

       Harriet Kossman, Jenny Pfeiffer, David Van Leewan, Kathy Smith

Susan Hall (Paintings)

Molly Prier (Beach-fired ceramics)

2001   

Todd Klempan (Assemblage)

Jerry Cebe (Glassfurniture and objects)

Carl Dern (Metal sculpture)

Kit Artig (Paintings)

Ginny Felch (Photography)

Welton Rotz (Stone fountains in courtyard)

Lissa Nicolaus (Painting)

Jon Francis (Painting)

Nell Melcher (Watercolor painting)

Tim Graveson (Digital photography)

Jack Soman (Stone Sculpture)

Walt Stewart (Courtroom artist)

Sha Sha Higby (Installation)

2000  

Ron Garrigues (Bronze sculpture) 

Living Artist Project Members

Ceramics (Group exhibition)

Mesa Broek (Paintings)

Damion Brown (Digital art & film)

Joyce Clements (Installation)

Birgit O’Connor (Watercolor)

Scrolls (Group show)

Dennis Dierks (Watercolor)

Carol Hake (Paintings)

Bob Demmerle (Mixed media/tvs)

Leah Schwartz (Collages)

1999

Nichos (Group)

Molly Brown ( Scientific illustration)

Mesa Broek (Assemblage)

Shrines (Group)

Joyce Clements (Sculpture)

Karen Sexton (Paintings)

Michael Knowlton (Painting)

Mardi Wood (Ceramics)

Mary Jones (Mixed media)

Main gallery exhibition: Living Artist Project Group

Art Rodgers (Photography)

Charles Eckart (Painter)

Mardi Wood  (Ceramics)

Richard Sampson

Judy Molyneux (Painter)

1998

Marie Dern (Letterset press)

Cynthia Wood (Ceramics)

Claudia Chapline (Painting)

Sasha Ione

Richard Blair (Photography)

Annual LAP exhibition in Main Gallery

Barbara Ravizza (Mixed Media)

Charlie Docherty (Paintings)

Ruby Lee (Paintings)

Maggie Thomas

Marj Burgstahler Stone

Waldemar Mitrowski (Painting)

1997

Group show Masks

Sally Robertson (Watercolor)

RB Lyttle (Printmaking)

Group

Charles Hobson

Scott Finney (Ceramics)

Ken Botto  (Photographpy/ Dioramas)

Joan Thornton

Penolope Etnier (Paintings)

Bob Demmerle (Sculpture Installation)

Illana Rosenfeld (Photography)

Carol Duchamp (Paintings)

1996

Patricia Yenowine (Ceramics)

Group: Shrines & Alters

Elia Haworth (Mixed Media)

Ed Sexton (Mixed Media)

Babette Sange (mixed Media)

StuArt

Elsa Spalding

Robert Evans

Terry Guitar

1995-1992

Lorraine Alameida

Mary Belle Obrian

Jacqueline Mallegni

Group Exhibition

Tamae Agoli

Liz Penniman

Slyvia Luftig

Cynthia Rich

Stephen Ratcliff

Bob Demmerle

Rufus Blunk

Ilka Hartman

Tania Bedford

Karen Hamilton

Susan Englebry

Maud Zimmerman

Marty Knapp

Main Gallery Group Exhibition

Nancy Passman Weiss

Bob Kubik

Christine De Camp

Curtis Fields

Carol Martin-Davis

Carl Dern

Mary Eubank

Kathleen Goodwin

Lynn O’Hare

Jerri Nicoles

Group exhibition

JB Blunk

Dora Jane Cornwall

Carol Hake

Michael Healy

Barbara Myman

Jeri Nicols Quinn

Mark Reynolds

Gary Smith

Vickisa

1992

Main Gallery Group Exhibition

1991

 Main Gallery Group Exhibition

1990

Main Gallery Group Exhibition

1989

Main Gallery Group Exhibition